- Umów się na wizytGinekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Internista
Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to obecnie jedna z najczęstszych chorób przewlekłych na świecie. Szacuje się,że choruje na nie prawie 1/4 dorosłych osób! Pomimo tego, że dzięki rozwojowi medycyny coraz mniej ludzi umiera na choroby sercowo-naczyniowe, wciąż jest to główna przyczyna zgonów na świecie. Za czynniki ryzyka śmierci z powodu chorób serca i naczyń uważa się głównie: nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, cukrzycę, otyłość, oraz palenie papierosów, z czego to właśnie nadciśnienie tętnicze jest wskazywane przez Światową Organizację Zdrowia jako najczęstsza przyczyna zgonów osób dorosłych na świecie. Skąd tak miażdżące dane? Nadciśnienie tętnicze wywiera negatywny wpływ na narządy i układy naszego ciała, które nie są przystosowane do wzmożonego przepływu krwi, który ma miejsce w nadciśnieniu. Powoduje to niewielkie, ale stale postępujące uszkodzenie niezbędnych do życia narządów w tym nerek, serca, naczyń, a nawet wzroku. Konsekwencją tego jest wiele bardzo powszechnych i dobrze znanych nam chorób jak zawał serca, udar mózgu, miażdżyca, niewydolność serca i nerek. Skuteczne leczenie nadciśnienia może zapobiec wystąpieniu tych chorób w przyszłości. Trzeba pamiętać, że najbardziej niebezpieczne jest wieloletnie, niewykryte i nieleczone nadciśnienie, które może o wiele lat skrócić nasze życie, dlatego niezwykle ważne jest, aby w porę nadciśnienie zdiagnozować i rozpocząć skuteczną terapię.

 

W zależności od przyczyny nadciśnienie tętnicze dzieli się na:

pierwotne - najczęstsze wśród dorosłych, u jego podstawy nie leży stan chorobowy jak w nadciśnieniu wtórnym, ale częściej występuje u osób otyłych z wysokim poziomem cholesterolu, prowadzących niezdrowy tryb życia. Duże znaczenie mają też czynniki genetyczne i obecność nadciśnienia w rodzinie. Obejmuje ponad 90% przypadków.

wtórne - występuje znacznie rzadziej, ale jego przyczyną jest obecność innej choroby np. choroby nerek, choroby narządów wewnątrzwydzielniczych w tym nadczynności tarczycy, choroby neurologicznej.

Kiedy zatem występuje zwiększone ryzyko wystąpienia najczęstszej postaci, czyli nadciśnienia pierwotnego? Na ryzyko pojawienia się nadciśnienia jesteśmy bardziej narażeni gdy:

Mamy podwyższony poziom cholesterolu, który odkłada się w naczyniach. Powoduje to, że stają się one sztywne, co sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

Spożywamy nadmierne ilości soli.

Jesteśmy narażenie na przewlekły stres psychiczny

Wykazujemy małą aktywność fizyczną

Jesteśmy otyli, szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna.

Palimy papierosy

Nadciśnienie zazwyczaj przebiega zupełnie bezobjawowo, stąd bardzo często diagnoza stawiana jest zbyt późno, gdy zaczynają rozwijać się powikłania. Do objawów, które mogą sugerować podwyższone ciśnienie należą: częste bóle głowy, zaburzenia snu, nadmierne uczucie zmęczenia, osłabienie wzroku, uczucie kołatania serca i zmniejszenie tolerancji wysiłku. Każdy z tych objawów, utrzymujący się przez dłuższy czas powinien nas zaniepokoić i skierować do lekarza, szczególnie wtedy gdy jesteśmy genetycznie obciążeni, czyli nadciśnienie tętnicze jest obecne w rodzinie.

Diagnostyką nadciśnienia zajmuje się kardiolog, który u każdego pacjenta wykona szereg niezbędnych badań. Początkowo kilkukrotnie zmierzy ciśnienie tętnicze krwi, aby potwierdzić ewentualne nieprawidłowości. Pomiary takie są wykonywane na każdej wizycie u lekarza, a także jeśli to możliwe w warunkach domowych przez pacjenta. Drugim etapem diagnostyki jest ustalenie przyczyny nadciśnienia. W tym celu lekarz zleci wykonanie szeregu badań laboratoryjnych: morfologii, poziomu elektrolitów, kreatyniny, poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów oraz badania ogólnego moczu. Dodatkowo niezbędne jest wykonanie badania EKG spoczynkowego oraz Holtera ciśnieniowego. Na podstawie wszystkich tych badań lekarz może oszacować ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca czy udar mózgu. Następnie, jeśli to konieczne, lekarz rozpocznie odpowiednie leczenie.

W naszym ośrodku wykonujemy kompleksową diagnostykę w kierunku chorób sercowo- naczyniowych. W naszym laboratorium można wykonać wszystkie niezbędne badania, w tym: morfologię, poziom sosu, potasu, glukozy, kreatyniny, cholesterolu całkowitego, LDL,HDL, trójglicerydów oraz badanie moczu.

W ramach poradni kardiologicznej wykonujemy:

EKG spoczynkowe

Holter ciśnieniowy

pomiar ciśnienia tętniczego krwi

Nasz kardiolog wykona pełną diagnostykę, oceni ryzyko rozwoju powikłań, zaproponuje niezbędne zmiany w stylu życia, szczegółowo odpowie na wszystkie pytania, a w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie. Natomiast w razie obecności powikłań zajmie się takimi czynnościami jak:

-leczenie choroby wieńcowej

-leczenie niewydolności serca

-diagnozowanie i leczenie schorzeń układu sercowo-naczyniowego

-diagnozowanie i leczenie wad serca

Podsumowując nadciśnienie tętnicze to schorzenie, które może doprowadzić do wielu bardzo poważnych powikłań takich jak: choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca czy nerek. Bardzo często rozpoczyna się skrycie, nie dając żadnych objawów. Tylko systematyczne kontrole mogą pomóc rozpoznać nadciśnienie i jego przyczyny odpowiednio wcześnie. Zatem nie zwlekaj! Diagnozuj!

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-01-31

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 07.00 - 19.00
Środa 07.00 - 19.00
Czwartek 07.00 - 19.00
Piątek 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook