Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Ginekologia
Badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne jest stosowane przez lekarzy ginekologów w profilaktyce jak i wykrywaniu stanów przednowotworowych oraz zaawansowanego raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne pozwala również na wykrycie infekcji dróg rodnych oraz zmian w obszarze komórek, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki nowotworowe.

Badanie cytologiczne jest niezwykle istotnym narzędziem pozwalającym na wykrycie raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest bardzo popularnym nowotworem wśród kobiet, co roku na całym świecie zapada na niego 500 000 kobiet. Pamiętajmy, im szybciej zostaną wykryte zmiany, tym większa jest szansa na ich całkowite wyleczenie. Co więcej, aby wykryć chorobę odpowiednio wcześnie, należy wykonywać cytologię regularnie.

Co więcej, badanie cytologiczne umożliwia wykrycie zmian, które zaszły w obrębie szyjki macicy nawet w początkowej fazie. Materiał do badania pobiera lekarz ginekolog podczas badania ginekologicznego. Cała procedura polega na badaniu narządów rodnych kobiety poprzez wprowadzenie wziernika do pochwy oraz pobraniu próbki - wymazu. Badanie jest bezbolesne oraz trwa zaledwie kilka minut wraz z przygotowaniem. Wymaz jest analizowany pod mikroskopem w laboratorium, a wyniki są dostępne po tygodniu od wykonania badania.

Badanie cytologiczne powinna wykonać każda kobieta, która przekroczyła wiek 25 lat bez względu na to czy jest aktywna seksualnie czy też nie oraz kobieta poniżej tego wieku, jeżeli okres aktywności seksualnej jest dłuższy niż 3 lata. Ponadto, kobiety, które są nosicielkami wirusa HIV, należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Zaleca się wykonywanie badania cytologicznego raz do roku ze względu na możliwość błędu oceniającego - osoby, która ocenia preparaty (wymazy). Nie ma górnej granicy wieku, do której kobiety powinny wykonywać badanie cytologiczne.

Decydując się na badanie należy pamiętać, że badanie cytologiczne może zostać wykonane nie wcześniej niż 2 dni po zakończeniu miesiączki oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego. Badanie cytologiczne najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu. Zaleca się także nie stosować leków, preparatów dopochwowych, tamponów oraz irygacji na 4 dni przed wykonywaniem badania cytologicznego. Co więcej, na przynajmniej dobę przed badaniem należy powstrzymać się od uprawiania stosunku płciowego oraz korzystania z wibratora. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (mogą o tym świadczyć między innymi upławy, pieczenie, swędzenie i bolesność), należy najpierw wyleczyć stan zapalny i następnie zgłosić się na badanie cytologiczne.

Wybierając się na badanie cytologiczne należy przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, obliczyć długość trwania cyklu oraz mieć ze sobą informację o zażywanych lekach, stosowanej antykoncepcji, przebytych chorobach.

Napisany przez www.medimedic.pl: 2017-12-13

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook