Chlamydioza jest jedną z najczęściej przenoszonych drogą płciową chorób. Chlamydioza to infekcja wywołana przez bakterię o nazwie Chlamydia trachomatis. W zależności od typu serologicznego bakterii (Chlamydia trachomatis) może być przyczyną endemicznego zapalenia spojówek (jaglicy), ziarnicy wenerycznej pachwin, zakażenia dolnych odcinków dróg moczowo-płciowych, odbytu i gardła. Zakażenie wywołane przez Chlamydia trachomatis najczęściej przebiega pod postacią zapalenia cewki moczowej zarówno u kobiet jak i u mężczyzn oraz zapalenia szyjki macicy u kobiet. Choroba przenoszona jest podczas współżycia seksualnego, seksu oralnego oraz analnego.
W wielu przypadkach przebieg infekcji jest bezobjawowy lub objawy są ledwie zauważalne, co utrudnia leczenie. Z tego powodu szczególnie u kobiet pojawia się problem, że dowiadują się o infekcji wywołanej przez bakterię Chlamydia trachomatis dopiero, kiedy dochodzi do powikłań. Do czynników zwiększających ryzyko chlamydiozy należą: współżycie bez użycia zabezpieczenia (prezerwatywy), młody wiek (do 25 roku życia), uprawianie seksu oralnego lub/i analnego, duża ilość partnerów seksualnych oraz przebyte w przeszłości choroby weneryczne. Najczęściej do zakażenia dochodzi wśród osób młodych między 15 a 24 rokiem życia, ze względu na liczną ilość partnerów seksualnych i niestosowanie prezerwatywy podczas współżycia.
W przypadku podejrzenia chlamydiozy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty, ponieważ nieleczona lub niewłaściwie leczona infekcja może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Do powikłań u mężczyzn należą: zapalenie nadjądrzy, nieco rzadziej do zapalenia gruczołu krokowego, odbytnicy. Natomiast u kobiet nieleczona chlamydioza może prowadzić między innymi do zapalenia błony śluzowej macicy, przydatków oraz być przyczyną niepłodności.
Bardzo ważne jest wczesne wykrycie infekcji u kobiet będących w ciąży oraz planujących poczęcie w niedalekim terminie, ponieważ obecność chlamydii powoduje wzrost ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej oraz porodu przedwczesnego. W naszej placówce Medi-Medic można wykonać badania laboratoryjne, które ułatwia wykryć Chlamydiozę. Objawami tej infekcji są między innymi pieczenie podczas oddawania moczu, swędzenie, ból i obrzęk jąder u mężczyzn, ból podczas współżycia seksualnego, krwawienie po stosunku, krwawienie z pochwy, ból w okolicach podbrzusza, ból stawów. Należy pamiętać, że osoba będąca nosicielem chlamydii może zakażać swoich partnerów od chwili infekcji do momentu pełnego wyleczenia. W związku z tym osoby, u których infekcja zostanie wykryta i rozpoczęto leczenie antybiotykami, powinny zrezygnować ze współżycia do pełnego wyleczenia. Terapia antybiotykowa w przypadku tego zakażenia trwa zazwyczaj 7 dni.
Napisany przez www.medimedic.pl: 2018-09-10
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|