Opryszczka narządów płciowych należy do najczęstszych zakażeń przenoszonych drogą płciową. Opryszczka narządów płciowych wywoływana jest przez wirus herpes simplex virus typu pierwszego (HSV-1) lub typu drugiego (HSV-2). Niezwykle istotny jest fakt, że wirus HSV pozostaje w organizmie ludzkim na zawsze, uśpiony w zwojach nerwowych. Wirus typu drugiego (HSV-2) jest odpowiedzialny za rozwój opryszczki narządów płciowych. Natomiast wirus typu pierwszego (HSV-1) przyjmuje najczęściej postać opryszczki błony śluzowej jamy ustnej, jednakże ten sam wirus może również wywoływać opryszczkę narządów płciowych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje ilość osób zakażonych wirusem HSV-2 na całym świecie na blisko 417 miliony. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia zarażonych wirusem HSV-2 jest więcej kobiet niż mężczyzn.
Wszystko rozpoczyna się od momentu, w którym wirus przeniknie do organizmu poprzez uszkodzoną błonę śluzową lub też uszkodzoną skórę. Ma to miejsce podczas bezpośredniego kontaktu osoby zakażonej wirusem HSV z osobą niebędącą nosicielem wirusa. Do zarażenia opryszczką narządów płciowych dochodzi poprzez kontakt seksualny z nosicielem wirusa HSV - także oralny i analny. Ponadto, można zarazić się poprzez używanie tych samych ręczników lub wspólne korzystanie z przedmiotów osobistych. Istnieje też możliwość, że mimo bycia nosicielem wirusa opryszczka nigdy się nie pojawi. Dlatego należy mieć świadomość, że mimo braku objawów można być nosicielem wirusa i nieświadomie zarażać innych. Niestety odsetek osób, które wiedzą o tym, że są zarażone jest bardzo niski w stosunku do liczby wszystkich nosicieli wirusa HSV.
Wirus może wywoływać symptomy takie jak powstawanie niedużych skupisk bolesnych pęcherzyków w okolicach narządów płciowych lub krocza. Rzadziej występują one w okolicach odbytu oraz pośladków. Do objawów opryszczki narządów płciowych należą także swędzenie i pieczenie. Okres wylęgania wirusa HSV-2 wynosi średnio od pięciu do siedmiu dni, jednakże okres ten może trwać od dwóch do dwudziestu dni. Istnieje możliwość przeniesienia wirusa HSV z matki na płód lub noworodka. Zakażenie płodu może prowadzić do poważnych powikłań. U ciężarnej, która ma pełnoobjawowe zakażenie może dojść do poważnych komplikacji takich jak zakażenie wewnątrzmaciczne, okołoporodowe lub poporodowe dziecka.
Przyczyny, które mogą prowadzić do uaktywnienia wirusa HSV to osłabienie organizmu, stres, przemęczenie, niedożywienie, wyziębienie, zakażenie bakteryjne, miesiączka, czy nawet ekspozycja na światło UV. Jest kwestią indywidualną to jak często wirus HSV będzie się uaktywniać i pojawiać się będą objawy. W przypadku zauważenia podejrzanych objawów należy zgłosić się do lekarza specjalisty celem wywiadu i badania. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, które powinny niezwłocznie udać się do ginekologa. Celem ograniczenia ryzyka zachorowania zaleca się przestrzeganie zasad higieny, ograniczanie kontaktu z osobami, u których pojawiły się zmiany chorobowe. Dodatkowo, w przypadku ograniczenia ryzyka opryszczki narządów płciowych zaleca się stosowanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego.
KolbudyMedi-Medic Centrum Medyczne 83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46 Województwo Pomorskie
|
GdańskMedi-Medic Centrum Medyczne 80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2 Województwo Pomorskie rejestracjagdansk@medimedic.pl
|