Ginekologia estetyczna - efekty

Vademecum Medyczne

Vademecum Medyczne
Otwórz menu Menu

Terapia osoczem bogatopłytkowym rany po cięciu cesarskim

Alergologia/Pulmonologia

Andropauza

Bary kroplówkowe

Dermatologia

Diagnostyka płodności badanie nasienia

Dietetyk

Endokrynolog

Ginekologia

Ginekologia estetyczna

Internista

Kardiolog

Laboratorium

Laryngolog/Otolaryngolog

Medycyna estetyczna

Neurologia

Nowoczesne zabiegi w ortopedii

Ortopeda/Traumatolog

Pediatria

Proktologia

Refleksologia

Rehabilitacja, Fizykoterapia

Reumatolog

Seksuologia

Strefa spa

USG dzieci i dorosłych

Urologia

Wiadomości medyczne ze świata

Zabiegi jednego dnia

Zabiegi pielęgniarskie

Ginekologia
Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych należy do najczęstszych zakażeń przenoszonych drogą płciową. Opryszczka narządów płciowych wywoływana jest przez wirus herpes simplex virus typu pierwszego (HSV-1) lub typu drugiego (HSV-2). Niezwykle istotny jest fakt, że wirus HSV pozostaje w organizmie ludzkim na zawsze, uśpiony w zwojach nerwowych. Wirus typu drugiego (HSV-2) jest odpowiedzialny za rozwój opryszczki narządów płciowych. Natomiast wirus typu pierwszego (HSV-1) przyjmuje najczęściej postać opryszczki błony śluzowej jamy ustnej, jednakże ten sam wirus może również wywoływać opryszczkę narządów płciowych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje ilość osób zakażonych wirusem HSV-2 na całym świecie na blisko 417 miliony. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia zarażonych wirusem  HSV-2 jest więcej kobiet niż mężczyzn.

 

Wszystko rozpoczyna się od momentu, w którym wirus przeniknie do organizmu poprzez uszkodzoną błonę śluzową lub też uszkodzoną skórę. Ma to miejsce podczas bezpośredniego kontaktu osoby zakażonej wirusem HSV z osobą niebędącą nosicielem wirusa. Do zarażenia opryszczką narządów płciowych dochodzi poprzez kontakt seksualny z nosicielem wirusa HSV - także oralny i analny.  Ponadto, można zarazić się poprzez używanie tych samych ręczników lub wspólne korzystanie z przedmiotów osobistych. Istnieje też możliwość, że mimo bycia nosicielem wirusa opryszczka nigdy się nie pojawi. Dlatego należy mieć świadomość, że mimo braku objawów można być nosicielem wirusa i nieświadomie zarażać innych. Niestety odsetek osób, które wiedzą o tym, że są zarażone jest bardzo niski w stosunku do liczby wszystkich nosicieli wirusa HSV.

 

Wirus może wywoływać symptomy takie jak powstawanie niedużych skupisk bolesnych pęcherzyków  w okolicach narządów płciowych lub krocza. Rzadziej występują one w okolicach odbytu oraz pośladków. Do objawów opryszczki narządów płciowych należą także swędzenie i pieczenie. Okres wylęgania wirusa HSV-2 wynosi średnio od pięciu do siedmiu dni, jednakże okres ten może trwać od dwóch do dwudziestu dni. Istnieje możliwość przeniesienia wirusa HSV z matki na płód lub noworodka. Zakażenie płodu może prowadzić do poważnych powikłań. U ciężarnej, która ma pełnoobjawowe zakażenie może dojść do poważnych komplikacji takich jak zakażenie wewnątrzmaciczne, okołoporodowe lub poporodowe dziecka.

 

Przyczyny, które mogą prowadzić do uaktywnienia wirusa HSV to osłabienie organizmu, stres, przemęczenie, niedożywienie, wyziębienie, zakażenie bakteryjne, miesiączka, czy nawet ekspozycja na światło UV. Jest kwestią indywidualną to jak często wirus HSV będzie się uaktywniać i pojawiać się będą objawy. W przypadku zauważenia podejrzanych objawów należy zgłosić się do lekarza specjalisty celem wywiadu i badania. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, które powinny niezwłocznie udać się do ginekologa. Celem ograniczenia ryzyka zachorowania zaleca się przestrzeganie zasad higieny, ograniczanie kontaktu z osobami, u których pojawiły się zmiany chorobowe. Dodatkowo, w przypadku ograniczenia ryzyka opryszczki narządów płciowych zaleca się stosowanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego.

 

Kolbudy

Medi-Medic Centrum Medyczne 

83-050, Kolbudy, ul. Przedszkolna 46

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 501 866 393

rejestracja@medimedic.pl

 

Godziny otwarcia:  
Poniedziałek 07.00 - 20.00
Wtorek 07.00 - 20.00
Środa 07.00 - 20.00
Czwartek 07.00 - 20.00
Piątek 07.00 - 20.00
Sobota 08.00 - 11.30

Gdańsk

Medi-Medic Centrum Medyczne

80-262, Gdańsk, ul. Staszica 6/2

Województwo Pomorskie

58 682 65 73 533 375 037

rejestracjagdansk@medimedic.pl

Godziny otwarcia:   
Poniedziałek 07.00 - 19.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 07.00 - 15.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 07.00 - 15.00

 

Facebook
Facebook